Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Diş Teli Tedavisinin Avantajları
Diş Teli Tedavisinin Avantajları

Diş Teli çarpık dişleri, kapanırken problem olan dişleri ya da çenedeki problemleri gideren ortodontik bir tedavidir. Öncelikle dişlere sabit bir braket takılıyor. Ardından bu braketlere dişlerdeki probleme uygun bir tel takılıyor. Tedavi boyunca tel sürekli dişleri sıkıştırıyor ve sıralı, düzgün bir şekle girmesini sağlıyor. Eğer diş teli kullanmanız gerekiyorsa sizi önemli bir süreç bekliyor demektir. Bu süreçte bazen tedaviye başlamaya karar vermek zordur. Fakat bu tedavinin birçok yararı vardır. Bu yazımızda kararınızda yardımcı olmak için sizlere diş teli tedavisinin avantajları hakkında birkaç bilgi vereceğiz.

Bu avantajlar sağlık açısından ve estetik açısından olmak üzere iki ana başlığa ayrılabilir. İlki tamamen sağlığınızı olumlu etkileyecek avantajlardır. İkinizi ise dış görünüşün açısından tedavi sonrası sağlayacağınız avantajlardır.

Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişler Tekrar Bozulur Mu ? adlı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

Diş Sağlığınız İçin Diş Teli Takın

  • Tedavi öncelikle diş sıralamanızı düzeltir. Ağız yapınıza uygun ve düzgün bir sıralama sağlar. Dişlerinin doğru bir sıralamada olursa yemeklerinizi daha düzgün çiğnersiniz. Bu da sindiriminizi kolaylaştırır.
  • Bazen dişlerinizin sıralaması ya da duruşu ağzınızda yaralara sebep olur. Diş teli tedavisinden sonra bu yaralardan da kurtulabilirsiniz.
  • Tedavi yaş fark etmeksizin yapılır. Fakat erken yaşta yapılan bir diş tedavisi ileride oluşabilecek çene problemlerini engelleyebilir.
  • Bazı çene sorunları ise baskıdan dolayı zaman zaman ağrılara sebep olur. Tedavi çene sorunlarını düzelteceğinden bu ağrılar da ortadan kalkar.
  • Sıralı dişlerde diş temizliği her zaman daha kolaydır. Çünkü fırça ya da diş ipi dişlerin her yerine ulaşabilir.
  • Dış görünüş bazen özgüven eksikliği ya da depresyon gibi psikolojik olarak da sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Diş teli estetik açıdan yüz görüntünüzü de değiştireceğinden psikolojiniz üzerinde de olumlu etkileri olur.

Estetik Açıdan Da Birçok Avantaj Sağlar

  • Özellikle çene şeklinizi değiştiren bir diş teli tedavisi yüzünüzün şeklini de tamamen değiştirip daha estetik bir görünüm kazandırır.
  • İnci gibi sıralı dişleri kim sevmez ki? Diş teli tedavisi aynı zamanda gülüşünüzü de olumlu yönde değiştirir. Yüzünüze sağlıklı olduğu kadar güzel olan bir gülüş kazandırır.
  • Tedavinin sonucunda özgüvenimizin artması psikolojimizin olumlu etkilenmesinin sosyal yaşantımıza da fazlasıyla etkisi olur.

Paylaşarak bize destek olabilirsiniz !

Leave a Reply