Diş Teli Mumu (Balmumu) Ne İşe Yarar ?

distelimumu
Diş Teli Mumu (Balmumu)

Ortodontik tedaviler sırasında diş etlerinde, yanaklarda ve dudaklarda yaralar oluşabilir. Diş etlerinin neden olduğu ve diş etlerinde oluşabilecek bu yaralar, kişilerde diş eti hastalığının olup olmadığı endişesini arttırıyor.

Çarpık dişleri olan kişilere dişlerinin düzelebilmesi için ortodontik tedavi uygulanır .Teller çarpık dişlere bağlanır ve dişler düzgün bir şekilde hizalandığından emin olmak için tel tarafından sağlanan çekme kuvveti ile hareket ettirilir. Dişlere eklenen braketler yanaklarınız da rahatsızlıklara neden olabilir. Yanağınıza takılması yüzünden ağız da minik minik yaralara neden olur. Küçük yaralanmaları ve yaraları önlemek için, tedavi sırasında, tel üzerine bir parça balmumu yerleştirilir ve yara korunur, böylece yaranın hızlı bir şekilde iyileşmesi de sağlanır.

Diş Teli İçin Balmumu Nasıl Kullanılır ?

Diş teli tedavisi sırasında yaralanma olursa braketinizin üzerine bir parça balmumu yapıştırın, bu işlem yaralı bölgenin korunmasına ve hızlı bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olacaktır. Bu genellikle tedavinin başında görülür. Tedavinin ilerleyen aşamalarında görülen tel değişiklikleri veya diş hareketleri nedeniyle yeni duruma uyum sağlamada, yanaklarda veya dudaklarda yaralanmalar oluşabilir. Bu mumlar korumada kullanılır. Balmumunuzu braketinizin üzerine yapıştırdıktan sonra yemek yemeniz,diş fırçalamanız gibi durumlarda tekrardan balmumu takmanız gerekebilir.

Bal Mumları Nasıl Muhafaza Edilir ?

Küçük kutularda doktorunuz tarafından size verilir,kirlenmemesi veya zarar görmemesi için bu kutularından, kullanmadıkça boş yere çıkarmanız önerilmez.

Diş Teli Tedavisinde Balmumu’nun Önemi Nedir?

Diş teli mumu hastanın istenen tedavi sonucuna iyi bir ağız bakımı sağlayabilir ve bu tedaviye özgü bakım süreçleri ile ağız içinde rahatlatıcı bir etkiye sahip olabilir.

Diş teli takan herkes balmumu kullanabilir mi?

Balmumu kullanımı ortodontist tarafından tavsiye edilir. Diş tellerine bağlı ağız içi yaralanmalarda kullanılabilir.

Balmumu Yutulursa Ne Olur?

Balmumu yenmesi herhangi bir sağlık sorununa neden olmaz.

Ağızda diş telleri bulunduğunda diş temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Her şeyden önce, en önemli ayrıntı dişlerinizi fırçalamaktır. Seçilen diş fırçası ve diş macunu doktor tarafından tavsiye edilir. Örneğin, sert bir diş fırçası tellerinize zarar verebilir. Ortodontik tedavide en önemli şey braketlerinizi her türlü darbelerden korumaktır. Diş telleri kullanıldığında kazanılan avantajlar, estetik bir gülümseme ve sağlıklı dişlerdir. Bazı çarpık dişler konuşmayı olumsuz etkiler, bu nedenle gelişmiş diş teli tedavisi sayesinde bu sorun ortadan kalkar. Diş teli tedavisini takip eden süreçte, ağız bölgesinde dikkat çekici değişiklik de psikolojik olarak sevindiricidir.

Diş Teli Nedir ? Nasıl Çalışır ? adlı makalemize buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diş Fırçası Nasıl Kullanılmalı ?

Uygun fırça kullanımı ve düzenli diş temizliği önemlidir.Yapısı nedeniyle kullanımı kolay olan fırça, doğrudan dişlerin arasına takılmaması için dikkatli bir şekilde kullanılabilir.

Diş Telleri Ağız Kokusu Yapar mı?

Cevap, düzenli bakım sonucunda herhangi bir koku olmayacağıdır. Genel olarak, ağız ve diş sağlığının önemi gibi diş teli içinde de aynı özen gereklidir. Ağız kokusu birçok durumda insanlar için en zor ve önemli konulardan biridir. Sorunları çözmek için özellikle bakım düzenli olarak yapılmalıdır. Dişlerin fırçalanması ve ağız için gerekli bakımın yapılması ağız kokusunu önler. Genel olarak, çürük dişler ağız kokusuna neden olur. Bu nedenle diş tellerinin ağız kokusu bırakıp bırakmadığı sorusuna evet olarak cevap verilemesi gerekir. Özellikle birçok farklı nedenden kaynaklanan ağız kokusu durumunda, gerekli nedenin ne olduğunu bilmek çok önemlidir. Sorunu düzeltmenin tek yolu ağız bakımınızı düzenli olarak yapmanızdır.

Görsel Sahibi ; “How do dental braces work?” by maheen49 is licensed under CC PDM 1.0 

Paylaşarak bize destek olabilirsiniz !

Leave a Reply