Diş Teli Hakkında Bilmeniz Gereken Önemli Bilgiler

Diş Teli
Diş Teli

Öncelikle dişlerinizde çarpıklık varsa ve dış görünüş olarak sizi rahatsız ediyorsa kesinlikle bir ortodonti uzmanına danışmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.Çarpık dişlerinizle bir hayat sürmek size kalmış, ancak ileride çiğneme bozukluğu gibi sorunlarla tekrardan başınızı ağrıtabilir.Uzman doktorunuzla görüştükten sonra çizeceği yola göre tedaviniz başlayacak ve bu tedavinin sonunda sizde harika gülüşlere sahip olacaksınız.

Diş teli ağrı yapar mı ?

Diş teliniz takıldıktan sonra 2-3 saat içerisinde ağrınız başlar ve maksimum 1 hafta kadar sürebilir.Dişleriniz telinizi kabullendiğinde,alışacaksınız ve ağrılarınız azalmaya başlayacak.Bu durum kişinin direncine göre azalabilir veya çoğalabilir.Genellikle 1 hafta içerisinde alışıyorsunuz ve ağrılarınızı unutuyorsunuz.

Bu 1 haftalık periyotta genelikle sıvı tüketimini arttırmanızı doktorlar şiddetle öneriyor,ağrılarınızdan dolayı çiğneme ve ısırma problemleri yaşayabilirsiniz ki bu durum gayet normal.

Diş teli tedavisi için diş çekilir mi ?

Dişlerinizin çarpıklığına ve ne kadar bozuk olduğuna göre diş çekimi yapılmaktadır.Burada her şey doktorunuza kalmış olacak ki ,her türlü hesaplamayı ve ayarlarını yaparak çekilecek diş veya dişlerinizi sizlere söyleyerek tedavi hakkında bilgilendirme yapacak.

Diş teli tedavisinde ücret nasıl belirlenir?

Tedavi planı hazırlandıktan ve kullanılacak malzemelere karar verildikten sonra tedavi ücreti de aşağı yukarı belirlenmiş olur. Tedavi ücreti planlamaya bağlı bulunduğu için sabit bir ücreti yoktur ve hekiminiz doğrultusunda belirlenir. Tedavi amacıyla kullanılacak materyallerin estetik ebatı , tedavi zorluğu ve zamanı arttıkça tedavi maliyetleri de artar.

Örneğin iki sene sürecek bir tedaviyle bir sene sürecek bir tedavi aynı ücrette değildir. Estetik braketler kullanılan bir tedaviyle metal braketlerin tedavi ücreti aynı değildir.

İlk muayene olduktan sonra hekiminiz size olabilecek alternatiflere bağla , ortalama maliyetler ile ilgili bilgi verecektir.

Araya önemli bir not olarak eklemek istiyorum , her doktor iyidir şüphesiz ancak ortodonti tedaviniz için iyi ve kendini kanıtlamış bir doktorla anlaşmanızı tavsiye ederim.

Diş teli çeşitleri nelerdir ?

Bilindiği üzere teknolojik gelişmeler her alanda olduğu gibi ortodontik tedavi alanında da yapılan çalışmalar sonucunda birçok alternatif sağlamıştır.Bu yenilikler sonucunda diş teli tedavisinde kullanılacak yeni tel çeşitleri ortaya çıkmıştır.Bunlar ;

  • Klasik metal braketler,
  • Kapaklı braketler (self-ligating braketler),
  • Porselen braketler (estetik braketler) ,
  • Lingual braketler (görünmeyen diş telleri),
  • Hareketli apareyler,
  • Şeffaf plaklar (invisalign ve diğer alignerlar) şeklinde sıralanabilir.

Bize destek olabilmek için yazımızı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz,okuduğunuz için teşekkürler.

Sormak istediğiniz sorularınız için yorumlardan veya iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Görsel Sahibi ; Designed by master1305 / Freepik – Teşekkürler.

Paylaşarak bize destek olabilirsiniz !

Leave a Reply