Diş Teli Nedir ? Nasıl Çalışır ?

distelinedir
Diş Teli Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Diş telleri istenilen yönde, belirli bir süre için, sürekli kuvvet uygulanması şeklinde çalışır. Uygulanan kuvvet aşırı ise, diş ve çevre dokulara zarar verebilir. Sadece sürekli ve hafif basınç ile dişlerin istenilen pozisyonda olması sağlanır. Dişlere yapıştırılan ve tellerin geçebileceği delikleri olan aparatlara braket denir. Braketler dişlere bağlanır ve böylece 24 saat durmadan tedavi devam eder.

 Braketler de doğru diş rehberlik için kolları çağrılabilir. Braketlere bağlı tel, dişlerin normal durumuna dönmesi için belirli bir kuvvet uygular. Böylece dişler zamanla istenilen duruma getirilir. Ortodontik tedavinin amacı, dişleri kemik içinde hareket ettirmektir. Bu hareket birkaç gün içinde maalesef ki mümkün değildir. Dişlerin kemik içinde ayda 1 veya 2 mm hareket etmesi gözlenir.

Tedavinin bazı aşamalarında hastaların lastik kullanmaları istenebilir. Bu lastikler her gün değiştirilebilir ve kolaylıkla takıp çıkartılabilen lastiklerdendir.Dişleri istenilen noktaya getirme çok büyük katkı sağlarlar. Modern tedavi teknikleri sayesinde daha kısa ve daha az sıklıkta randevularla istenilen sonuçları elde edebiliriz. Ayrıca hastalara metal, seramik ve cam braketler gibi çeşitli avantajlarla tedavi seçenekleri sunulmaktadır.

Yetişkinlerde Ortodontik Tedavi:

Yetişkinlerde ortodontik tedavi her yaşta mümkündür. Güzel bir gülümsemeye sahip olmanın mutluluğunu deneyimlemek için asla çok geç değildir. Erişkinlerde diş çekimine bağlı olarak başka dişlerin yer değiştirmesi veya eski yamuklukları kısmen de olabilir. Tüm bu sorunlar ortodontik tedavi ile veya diş hekimliğinin diğer dallarıyla işbirliği yapılarak kolayca çözülebilir. Son yıllarda gelişen teknoloji ile, yetişkinlerde diş teli kullanımı ortodontik tedavi de bir artışa yol açmıştır.

Diş Teli Çeşitleri Nedir ? Günlük Bakım Nasıl Yapılır ? adlı makalemize buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Diş teli takıldıktan sonra ne olur ?

Tedaviye ilk başladığınızda, diş hareketi nedeniyle yemek yerken veya ısırırken bazı ağrılar olabilir. Bu ağrılar basit ağrı kesiciler ile hafifletilebilir ve tedavi boyunca sürmez. Tellerinizin değiştirildiği her randevunuzdan sonra birkaç gün ağrı yaşayabilirsiniz. Dişlerinize yapıştırıcı ile bağlı braketlerin kırılmasını önlemek için sert gıdalardan kaçınmalısınız. Braketlerinizden biri kopsa bile tedaviniz duraklar. Bu nedenle, braketlerinizi özenle korumak, tedavinizin hızlı ve verimli ilerlemesi için çok önemlidir. Dikkat edeceğiniz yiyecekler ortodontistiniz tarafından söylenecektir. Buna ek olarak, diş ve diş tellerini dikkatli fırçalamak ortodontik tedavinin bir olmazsa olmazıdır.

Diş teli tedavim bittikten sonra ne olacak ?

Diş teli tedaviniz tamamlandıktan sonra, braketler sıralanır ve ideal ağız kapanışı elde edildikten sonra diş teliniz çıkarılır. Aktif tedavi döneminden sonra pekiştirme tedavisi başlar. Bu süre zarfında, ortodontist hareketli veya sabit telleri ağzınıza uygular. Hastanın ihtiyaçlarına göre seçilen tutucular yaklaşık bir yıl boyunca kullanılır.Şeffaf plak vb. aparatları da doktorunuz verirse kullanabilirsiniz.Pekiştirme tedavinizin süresi hakkında ortodontistinizin talimatlarına uyun. Her bir tedavi farklı olduğu için pekiştirme tedavisinin süresi değişebilir.

Görsel Sahibi ; “Average Cost for Dental Braces” by maheen49 is licensed under CC PDM 1.0 

Paylaşarak bize destek olabilirsiniz !

Leave a Reply